Czasami w małżeństwie nadchodzi czas, w którym problemów nie da się już naprawić. Ciągłe kłótnie, brak porozumienia i bezskuteczne próby naprawy. Kiedy podejmiesz decyzję o rozstaniu, musisz pamiętać o wielu niezbędnych krokach, potrzebnych do złożenia wniosku o rozwód. W poniższym artykule przedstawiam o czym musisz pamiętać i jak złożyć pozew o rozwód.
Po pierwsze, powinieneś być pewny swojej decyzji, zanim podejmiesz kroki w stronę wejścia na drogę sądową. Dlatego należy odpowiednio przemyśleć sytuację, w której się znajdujesz. Przede wszystkim, nie warto podchodzić do tego w emocjach – nie podejmuj decyzji impulsywnie. Zaczekaj, aż nieco ochłoniesz, na chłodno przemyśl sprawę jeszcze raz. Aby otrzymać rozwód, konieczne jest dojście do tak zwanego całkowitego zerwania więzi między małżonkami. Za tym wyrażeniem kryje się brak więzi:
Czasami ciężko odczytać termin, kiedy dochodzi do takiej sytuacji. Dlatego sądy muszą podchodzić do każdej rozprawy indywidualnie, aby odpowiednio potraktować różnorodne sytuacje. Chociaż występują czasami pewne podobieństwa, to jednak każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie.
Kiedy decyzja o rozwodzie zostanie już podjęta, możesz przejść do dalszych kroków.
Aby usprawnić proces rozwodu, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja i współpraca z prawnikiem. Dzięki doświadczeniu zawodowym na tym polu pomoże Ci ustalić odpowiednią strategię działania, dobraną do konkretnego przypadku. W wielu przypadkach nawet jeśli osoba nie zdecyduje się na adwokata, napotykając mocną obronę współmałżonka ostatecznie i tak musi zwrócić się o pomoc. Dodatkowo, zasięgając pomocy prawnika, możesz być pewny, że wszystkie formalności rozwodowe będą wypełnione w odpowiedni sposób, a także, że nie zapomnisz o żadnym z nich. Rozwód może okazać się łatwiejszy pod względem procesu, jeśli nastąpiło wcześniej ustanowienie rozdzielności majątkowej.
Do złożenia pozwu o rozwód potrzebne Ci będą konkretne akta stanu cywilnego. Dokumenty te można podzielić na obowiązkowe i fakultatywne. Obowiązkowe to takie, które muszą być złożone, aby w ogóle wniosek o rozwód został przyjęty, natomiast fakultatywne to takie, które jeśli zostaną złożone, mogą pomóc w rozstrzygnięciu pewnych żądań na Twoją korzyść.
Niezbędnym dokumentem w każdej sytuacji będzie odpis skrócony aktu małżeństwa oraz odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci Twoich i Twojego współmałżonka. W zależności od liczby dzieci, tyle należy dostarczyć odpisów. Natomiast jeśli dziecko przyszło na świat przed ślubem, konieczny będzie zupełny odpis aktu urodzenia. Jeśli nie masz ich w domu, możesz za opłatą otrzymać je w Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku posiadania dzieci należy też wykazać swoje zarobki. Do tego będzie Ci potrzebna kopia podatku PIT, za miniony rok, a także zaświadczenie o zarobkach sprzed pół roku.
Reszta dokumentów to te, które wnoszą coś do sprawy, stanowią dowód w procesie. Osoba, która wysuwa konkretne twierdzenia, musi je udowodnić. Co można udowodnić w takich sprawach? Dokumenty medyczne stanowią dowód o stanie Twojego zdrowia, faktury lub rachunki mogą stanowić dokumenty do kosztów opieki nad dzieckiem. Przy procesie rozwodowym musisz się zastanowić, co chcesz udowodnić i zastanowić się, czy są jakieś dokumenty, które mogłyby Ci w tym pomóc.
Podstawowe informacje, które muszą zawierać dokumenty rozwodowe to:
Rozwód z orzekaniem o winie polega na tym, że sąd orzeka, który współmałżonek jest odpowiedzialny, ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Jednak w przypadku rozwodów, zazwyczaj po prostu przeciąga to rozprawy i wydłuża je w czasie. Dlatego jeśli zależy Ci na szybszym rozwodzie, możesz rozważyć rozwód bez orzekania o winie. Jednak tę decyzję musisz podjąć sam, bez wpływu osób z zewnątrz. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie konieczny jest udział świadków na sali sądowej, którzy będą słownie zaświadczać o zdarzeniach z życia małżeńskiego, o których wiedzieli.
Orzekanie o winie oznacza, że osoba, która zostanie uznana za wyłączny powód winy rozkładu pożycia małżeństwa, może zostać pociągnięta do płacenia alimentów. Dzieje się tak, kiedy rozwód powoduje problemy natury materialnej po stronie małżonka, który nie ponosi winy. Takie alimenty są przyznawane na żądanie małżonka bez winy oraz są ustalane do odpowiedniego zakresu, który ma zaspokajać usprawiedliwione potrzeby. Pamiętaj jednak, że rozwód bez orzekania o winie jest możliwy tylko w przypadku, kiedy obie strony się na to zgodzą. Jeśli Twój współmałżonek nie wyrazi na to zgody, sąd będzie musiał orzec winę.
Zasadniczo, pozew rozwodowy nie różni się od złożenia innych rodzajów pozwów. Musisz pamiętać o wydrukowaniu pozwu w trzech egzemplarzach. To samo dotyczy dodatkowych dokumentów, które będą załączone do pozwu, one również muszą być w trzech kopiach. Pozew rozwodowy należy złożyć w dwóch kopiach w sądzie okręgowym. Jedna z nich trafi do sędziego, prowadzącego rozprawę o rozwód. Na bazie tej kopii będzie dokumentował akta sprawy, będą tam trafiać dalsze pisma, dowody i orzeczenia, które sąd wygłosił. Drugą kopię sąd wysyła pozwanemu wraz z resztą załączonych dokumentów.
Trzeci egzemplarz kopii pozwu rozwodowego należy zostawić dla siebie, razem z wszystkimi załącznikami. Jest to ważne z tego powodu, że możliwe jest, że sąd zapyta o jakieś kwestie zaznaczone w pozwie lub poprosi o wyjaśnienie znaczenia konkretnego dokumentu w sprawie. Na taki wypadek miej przygotowany przy sobie na sali sądowej wszystkie potrzebne dokumenty, abyś mógł na spokojnie udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania. Dodatkowo, w razie przekazania niekompletnych załączników, będziesz musiał dosłać je, poprzez odpis pozwu.
Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli nie zastosujesz się do zobowiązania przez sąd o wysłaniu kompletnych dokumentów, w efekcie może nastąpić zwrot pozwu rozwodowego oraz rozpoczęcia procedury od nowa. Oznacza to wydłużenie całego procesu i będziesz musiał złożyć pozew o rozwód od początku.
W pierwszej instancji sprawę rozwodową prowadzi sąd okręgowy. Nie może być to przypadkowy sąd okręgowy, tylko taki, wskazany w przepisach postępowania cywilnego. Pozew o rozwód należy złożyć do sądu okręgowego, na terenie okręgu, który ostatnio małżonkowie zamieszkiwali. Ta zasada obowiązuje, jeśli przynajmniej jeden współmałżonek nadal ma tam miejsce zamieszkania. Natomiast jeśli już nie mieszkają w tym okręgu, odpowiedni będzie sąd okręgowy z miejsca zamieszkania strony pozwanej. W ostatecznym przypadku może być to sąd okręgowy powoda.
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług adwokata. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz spróbować sporządzić go samodzielnie. Przy czym nie jest konieczne, abyś napisał wniosek komputerowo – możesz sporządzić go odręcznie. Ważne jest jedynie, aby podpis, składany przez osobę, która sporządza pozew o rozwód, był odręczny.
Po pierwsze, powinieneś zacząć od oznaczenia sądu, danych osobowych obu małżonków, określenia, że jest to pozew o rozwód oraz wymienienie żądań.
Są elementy, które obowiązkowo muszą znaleźć się w takim pozwie o rozwód, jako że są one niezbędne dla przebiegu procesu. Te elementy to wykazanie o definitywnym i całkowitym rozkładzie małżeństwa, a także wykazanie, czy i kto ponosi winę za ten rozkład. Ten drugi element może być określony w paru odpowiedziach. Może być to wniosek o nieorzekaniu o winie, wniosek o rozwód z winy współmałżonka lub z winy obu małżonków. Jednak istotne jest, aby obie strony wyraziły na to zgodę, w innym wypadku, sąd nie będzie mógł prowadzić procesu bez orzekania o winie.
W przypadku posiadania małoletnich dzieci należy określić, który z małżonków ma otrzymać wykonywanie władzy rodzicielskiej, jak mają wyglądać kontakty z małoletnimi dziećmi oraz wysokość żądanych alimentów. Jeśli razem mieszkacie, powinno się tam również znaleźć ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania. Taki pozew może określać również inne żądania, np. alimenty na współmałżonka lub eksmisję. Należy umieścić tam, jak wygląda stan w sytuacji obecnej oraz powody, pokazujące, w jaki sposób nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego.
Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że nie popełnisz żadnych błędów oraz nie zapomnisz o żadnych ważnych elementach, powinieneś zwrócić się o pomoc adwokata. W ten sposób możesz usprawnić i skrócić cały proces, o ile jest to możliwe.
Sprawdź artykuł o podziału majątku w konkubinacie: http://adwokatspiewak.pl/podzial-majatku-w-konkubinacie/.
Szukasz profesjonalnej pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną.
spiewak.krzysztof@gmail.com Pon – Pt 09:00-17:00